Trhy, firmy, stát a... blockchain? Blockchain jako nový způsob lidské spolupráce
2023-06-03, 13:00–13:45 (Europe/Prague), 🏛️ Klenbový sál

Blockchain může být institucionální inovací, která změní způsoby lidské spolupráce. To, zda se tak stane, bude záležet na podporovatelích i oponentech této inovace. Jejich vzájemné síly a motivace určí, zda bude blockchain technologií měnící institucionální prostředí, obecnou technologií zlepšující produktivitu, nebo bude centralizován či zakázán.


Blockchain není jen technologií, která zlepšuje současná řešení v oblasti financí, supply chainu apod., snižuje náklady a umožňuje být více efektivní, ale především vytváří nové možnosti ekonomické spolupráce mezi lidmi. Způsoby naší spolupráce jsou omezeny tzv. institucionálním prostředím, které určuje hranice našeho jednání. Blockchain tyto hranice posouvá, vytváří nové možnosti ekonomické spolupráce a očekává se tak snížení významu spolupráce přes hierarchické struktury - typu firmy a státy. Zda se to stane bude záležet na jednotlivých zájmových skupinách – těch, kteří o tuto technologickou revoluci stojí i těch, kteří jí oponují. V rámci této přednášky projdeme základní možnosti, do kterých se můžeme dostat a budeme mluvit o schopnostech i motivacích jednotlivých hráčů.


Content in English / Obsah v angličtině 🇬🇧 – no Difficulty (obtížnost)

pro pokročilé

Tagy (klíčová slova)

blockchain, ekonomie, instituce, decentralizace

Focusing on NFT communities, DAO governance and blockchain as an institutional technology as blockchain strategist @ CostraLabs and researcher @ PRIGO university.

This speaker also appears in: