Metaverse: budoucnost nebo slepá ulička?
2023-06-03, 15:45–16:30 (Europe/Prague), 🔥 Campfire

Prvotní nadšení kolem metaverse rychle opadlo a nyní přichází vystřízlivění. Co bude dál? Má metaverse budoucnost, nebo je to jen slepá ulička? Kde jsme a co nám chybí, aby se metaverse stal skutečností? Co nám může přinést a o co nás může připravit?


Zapojte se spolu s Julií Šislerovou a Arturem Sychovem do diskuze a zamyšlením nad aktuálním vývojem metaverse. Patří mu doopravdy budoucnost nebo se trh vydal špatným směrem?


Content in English / Obsah v angličtině 🇬🇧 – no Difficulty (obtížnost)

pro začátečníky

Tagy (klíčová slova)

metaverse, budoucnost

Julie is a business consultant for all things metaverse, NFT and Web3 related. Always passionate about connecting marketing with new technologies as well as facilitating collaboration and networking among XR professionals, she recently decided to help brands navigate the Web3 world. Julie co-founded one of the first VR arcades in the Czech Republic and produced a variety of AR & VR experiences at award-winning creative studio Brainz Immersive. She is the founder of the Holky v Metaverse (Women in the Metaverse) community, where she strives to connect, empower and educate women interested in immersive tech while also being a mom.

This speaker also appears in:

Artur Sychov

This speaker also appears in: